0
Style Switcher
  • 1
  • 2
  • 3

یک برند آپ برای کسب و کار خودمان بسازیم ؟ يكشنبه, 14 مهر 1398 , 0 نظر

شاید شما هم جزء کسانی باشید که دلتان میخواست یک برند ساده و اثرگذار و دلنشین داشته باشید که سر زبانها باشد مثل آپ . در اینصورت راحت میتوانید پیامهایتان را به مخاطبین‌تان برسانید مردم بیشتر در مورد تبلیغات شما با هم صحبت میکنند مشتری بیشتری پیدا کنید و درآمد بالاتری داشته باشید . 

بگذارید اعترافی کنم در سالهای ابتدایی راه اندازی مجموعه آرادین پرداز  یعنی سال 92 تا 93 ما هم آرزوی طراحی یک برند مثل آپ را داشتیم . برای اینکه به این آرزو برسیم تصمیم گرفتیم آخر هر هفته جلسه طوفان فکری راه بیندازیم و هر کسی نظر و ایده خود را بیان کند و تا هفته بعد دیگران هم به ایده های مطرح شده فکر کنند و  حداقل من فکر میکردم که بعد از گذشت حداکثر 2 ماه میتوانیم به چنین آرزویی برسیم . اما تنها نتیجه این جلسات در نهایت فقط 2 نظر زیر بود :

  1. باید یک نام کوتاه باشد که راحت به خاطر سپرده شود.smiley
  2.  من هم موافقم ولی در حال حاضر چیزی به ذهنم نمیرسد .sad

البته این موضوع را هم بگویم که گروهی که در آن زمان در این جلسات شرکت میکردند هر کدام در کار خودشان مانند برنامه نویسی ، گرافیک ، کدنویسی صفحات وب ، وردپرس و شبکه حرفه‌ای بودند ولی این موضوع ، مشکل کمبود نقدینگی و نداشتن مشتری کافی را حل نکرد . و نتیجه ای بهتر از 2 نظر بالا نداشت .

یک روز که از تکرار جلسه های بی نتیجه خسته شده بود این سئوال را از خودم پرسیدم : چرا این افراد ماهر نمیتوانند به یک سوال پاسخ بدهند ؟ و مدتها به دنبال جواب آن گشتم از هرکسی که فکر میکردم میتواند کمک کند میپرسیدم و بالاخره به این پاسخ واضح و روشن رسیدم :

 آنها در شغل خودشان حرفه ای هستند نه در زمینه برندسازی و بازاریابی .

به همین دلیل با وجود این تخصص درآمد پایین دارند .

زیرا اگر جزء نوابغ حوزه کاری خودت هم باشی تا زمانی که نتوانی خودت و تخصصت را ارائه دهی و قوانین رهبری تیمی را نیاموزی باز هم به چیزی بیشتر از یک کارمند معمولی و یا خویش فرما ( که اوضاعش از کارمند هم ممکن است وخیم تر باشد ) نمیرسی ؟


چطور یک نام برند خوب پیدا کنیم 

پس از مدتی تحقیق و شرکت در سمینارهای آموزشی و گرفتن وقت مشاوره های خصوصی فهمیدم که باید از اصول برندسازی و تبلیغ نویسی برای یافتن یک راه برندشدن استفاده کنم . و برای استفاده از این دانش 2 راه بیشتر وجود ندارد یا باید آن را بیاموزم و یا اینکه از یک گروه ماهر در تبلیغ نویسی کمک بگیرم البته راه حل دوم سریعتر به جواب میرسیدم ولی من راه حل اول را انتخاب کردم .

 

 امروز پس از آموزشها و تمرین های زیاد  قصد دارم که 2 قدم مهم در طراحی شعار و نام برند و بطور کلی مهم ترین اصول برندسازی را برایتان شرح دهم :

2 گام مهم برای اینکه نام برند خوب پیدا کنیم 

1#در ابتدا باید بتوانی تعریف دقیقی از نوع محصول خود داشته باشی .

محصولت می‌تواند یک نوع کالای فیزیکی باشد و یا یک نوع خدمات . بعنوان مثال کتاب ، کفش ، موبایل و کیت آزمایشگاهی  هر کدام یک نوع کالای فیزیکی است و ویزیت پزشک ، مشاوره روانشناسی ، طراحی سایت ، خدمات سئو ، خدمات زیبایی هم یک محصول خدماتی محسوب می‌شود .

در هر 2 حالت باید بتوانی دقیق و واضح کار خودت را طوری تعریف کنی که حتی اگر فرد به حوزه کاری تو آشنا نباشد بفهمد و بتواند نوع کار و خدمات تو را به شخص دیگری بگوید . در اینصورت حتی اگر فرد مورد نظر شما به محصول شما نیاز نداشته باشد میتواند شما را به دیگران معرفی کند .

اگر بخواهیم مثالی بزنیم می توانیم به همان برند آپ اشاره کنیم .

تعریف محصول : یک خدمات آنلاین که افراد با استفاده از آن میتوانند  به راحتی از هر نقطه ایران ، پرداخت های خود را در تمام 24 ساعت شبانه روز انجام دهند و به تنها وسیله‌ای که نیاز دارند یک دستگاه موبایل است . و این وسیله در دنیای امروز در دست عموم مردم است .

 

به موضوع ساده بودن و کوتاه بودن تعریف، خیلی دقت کنید . چون به قول انیشتن اگر نتوانیم مطلبی را با زبان ساده بیان کنیم یعنی خودمان هم آن را خوب بلد نیستیم .

و متاسفانه در کشور ما  این تفکر هنوز هم هست که هر چقدر از کلمات تخصصی سخت به  اصطلاح عام قلمبه و سلمبه استفاده کنیم از اعتبار بیشتری برخوردار میشویم و این موضوع روی بیشتر ما هم تاثیر گذاشته وبه این افراد بیشتر اعتماد میکنیم چون فکر میکنیم که آنها چیزهایی میدانند که ما نمیتوانیم یاد بگیریم .

این تفکر را دور بریزید . و به این موضوع فکر کنید که تعریف شما از کار و تخصصتان قرار است برایتان مشتری بیاورد و همه انسانها از کلمات سخت و خشک فراری هستند برای همین است که اغلب انسانها از دانشگاههایی که کار عملی کمتری دارند بدشان می آید و اگر هم به همچینین مراکز آموزشی میروند چیزی یاد نمی گیرند و فقط  به  خاطر شرایط جامعه و یا خانوادگی آن را میپذیرند .

پس همین الان یک کاغذ بردارید و شروع به نوشتن کنید و به ساده ترین روشی که میتوانید تخصص یا کالای خود را معرفی کنید .

2# در مرحله دوم باید دقیقا مشخص کنید که محصول شما چه منفعتی برای خریدار دارد .

و این موضع را نیز باید با زبان ساده و قابل درک برای مخاطب بگویید .

به همان مثال آپ دقت کنید منفعتی که برای مشتری دارد میتواند به شرح زیر باشد :

 نرم افزار آپ به شما کمک میکند که بدون مراجعه به بانک ، پرداختهای خود را انجام دهید حتی نیازی نیست وقت خود را صرف پیدا کردن یک خودپرداز و ایستادن در صف آن تلف کنید راحت در خانه بنشینید و در هر زمان که خواستید عملیات بانکی و پرداختهای خود را به راحتی انجام دهید و آسان پرداخت کنید .

و میبینید که در این مرحله نام برند استخراج شد.

البته باید بگویم ما یک معمای حل شده را بررسی کردیم ودر مواردی ممکن است رسیدن به این مرحله یعنی ساخت شعار و نام برند ساعت ها و یا روزها طول بکشد . نگران نباشید . فقط سعی کنید مطالبی که به ذهنتان میرسد را بر روی کاغذ بنویسید و بارها آن را بخوانید بعد از مدتی متوجه میشوید که مطالب جدیدتر و بهتری به ذهنتان میرسد .  هر بار که به نتیجه جدیدی رسیدید از آن بعنوان شعار برند خودتان استفاده کنید چون یکی از علتهای نتیجه نگرفتن و خسته شدن از مسیر برندسازی کامل گرایی است .

در هر بار استفاده میتوانید نظر مشتریان و اطرافیان رابپرسید. میزان بازخورد را ببینیید و به این ترتیب مغز شما بیشتر تمرکز میکند و بالاخره ایده ناب برای نام و گسترش برندتان را پیدا خواهید کرد .

به این موضوع دقت کنید که  اگر فقط به ایده‌پردازی بپردازید و از آن استفاده نکنید به امید اینکه مورد بهتری را پیدا کنید فرصت های بیشتری را از دست خواهید داد .

فقط شروع کنید ، بیاموزید ، تمرکز کنید ، آموخته ها را بکارببرید و سپس منتظر نتایج باشید .

 

فروش و بازاریابی بیشتر از آنکه به  روحیه و استعداد نیاز داشته باشد نیاز به دانش تبلیغ نویسی دارد.  کمک میکنم با استفاده از جدیدترین روش های تبلیغ نویسی هم فروشتان بیشتر شود و هم بتوانید قدم به قدم با فروش محصولتان ، برند خودتان را نیز بسازید و ماندگار کنید .


هر هفته تخم مرغ طلا جایزه می دهیم !!!

به نظر شما قرعه کشی جوایز سنگین چند درصد فروش شما را بالا می برد؟

آیا میتوان برای افزایش درآمد حداقل 1.0000.000.000 ( یک میلیاردی در مدت کوتاه ) روی همچین تبلیغی حساب باز کنیم؟

محتوا پادشاه هـ - نیـ - ست

به تولید محتوا بیشتر توجه کنید چون "محتوا پادشاه است". این جمله ای است که این روزها از تمام متخصصین تجارت الکترونیک میشنویم ولی آیا واقعا میتوانیم با تولید محتوا  به درآمد 10.000.000+ در ماه برسیم؟ 

 نظرهای شما

دوست من ، نظر خودت را برایمان ارسال کن