0
Style Switcher
  • 1
  • 2
  • 3

قلاب هایی که ده ها میلیارد تومان ماهی صید میکنند پنجشنبه, 03 بهمن 1398 , 0 نظر

اگر کسب و کار آزاد دارید و یا اینکه کارآفرین هستید حتما کلمه بازاریابی و روشهای بازاریابی را شنیده اید و میدانید بازاریابی و تبلیغات ، دو پایه اصلی فروش هستند.

تا به امروز در مورد تبلیغات و مفاهیم آن مطالبی منتشر کردم و امروز میخواهم در مورد تکنیک بسیار مهم  قلاب در بازاریابی و تبلیغات اینترنتی صحبت کنم.

اگر دوست داری که در مورد این تکنیک مهم اطلاعات مفیدی بدست بیاوری پیشنهاد میکنم این مقاله را تا آخر مطالعه کنی .

تکنیک قلاب در بازاریابی اینترنتی :

هم من و هم تو  میدانیم که قلاب چیست . ابزاری که به ما کمک میکند  چیزهای  دور از دسترسمان را بدست آوریم مثلا با قلاب میتوانیم یک سطل آب را از چاه بیرون بیاوریم با قلاب میتوانیم در یک رودخانه و یا دریا ماهی بگیریم یا اینکه دوستمان با دستش قلابی درست کند که ما از دیواری  بالا برویم البته این مورد بیشتر در تخصص پسربچه های بازیگوش و از مدرسه فراری هست  !

هنرمندان هم با استفاده از کاربردهای قلاب، ظرافت های زیبایی در اثرهنری ‌اشان مانند فیلم و داستان  به نمایش می گذارند که باعث ایجاد هیجان ، تفکر و احساس میشود بعنوان نمونه به داستان زیر توجه کن :

 

پسرک در گوشه ای از قایق کوچک پدرش نشسته بود روزهایی که مدرسه تعطیل بود بهمراه پدر به دریا می‌آمد تا هم به او کمک کند و هم اینکه راه و رسم ماهیگیری را بیاموزد و الان هم یکی از درس ها بود صبوری کردن .باید انتظار میکشیدند تا یک ماهی، طعمه متصل به قلاب را به دهان بگیرد .

در همان انتظار یک مرتبه قایق کوچک تکانی خورد که نشان از گیر کردن قلاب در دهان یک ماهی میداد .پدرش بلافاصله بلند شد و چوب قلاب را با دستان بزرگ و قدرتمندش گرفت و خواست ماهی را از آب بیرون بکشد ولی برخلاف دفعه قبل نتوانست . پسرک گفت : شاید قلاب به چیز دیگری گیر کرده ؟ پدرش در حالیکه سعی میکرد تعادلش را حفظ کند لبخندی زد و گفت : نه امروز، روزی بیشتری نصیبمان شده ماهی بزرگی گیر افتاده .

درهمین حال رد حرکت ماهی در دریا مشخص شد و برای مسافتی قایق را با خود کشید . پدر خیلی تقلا نکرد و اجازه داد تا قایق هم همراهش برود و بعد از مسافتی قایق ایستاد. پدر ، پسرک را صدا زد و گفت بیا کمک . ماهی خسته شده و زمان صیدش رسیده است .

داستان بالا یکی از کاربردهای قلاب که در زندگی یک ماهیگیر نقش مهمی دارد را بیان میکند . اگر به این داستان دقت کنی . مراحلی که باعث کسب درآمد یک ماهیگیر را تشکیل میدهد را میتوانی دقیقا ببینی .

طعمه  ، صبر ، همراه شدن با صید ، فرصت تقلا به صید و بعد شکار صید .

این روش مرحله به مرحله در بازاریابی های اینترنتی جدید بکار میرود این تکنیک به قدری قدرتمند است که بعد از مدتی مشتری  وقت گذراندن و  استفاده از آن محصول را جزئی از کارهای روزانه میداند .

اجازه بده با مثال  آن را تشریح کنم :

روش بازاریابی شبکه اجتماعی اینستاگرام :

ثبت لحظات خاص . لحظاتی که ممکن است دوباره تکرار نشود و اگر هم تکرار شود ما و افراد حاضر در آن جمع دیگر، فرد همان روز نیستیم چین‌های صورتمان ، رنگ موهایمان و ... پس این لحظه ارزش ذخیره شدن و بارها و بارها دیده شدن را دارد .

 

ثبت لحظات زیبای زندگی - تبلیغ نویسی

 

چطور این لحظه را ثبت کنیم ؟

کجا ذخیره کنیم ؟

پاسخ این سئوالات را مدیران اینستاگرام بخوبی کشف و سپس اجرا کردند . صاحب اینستاگرام ابتدا تصاویر ناب و خاطره انگیز را به نمایش میگذارد و اجازه میدهد تا مخاطب از دیدن آن لذت ببرد .

و بعد او را دعوت میکند که او هم تصویری زیبا را در اینستا ذخیره کند و هر وقت اراده کرد آن را ببیند و لذت ببرد حتی بیشتر از آن. چون او میتواند  دوستانش و عزیزانش را در این شادی سهیم کند .به این ترتیب زندگی زیباتر میشود .

روش بازاریابی شبکه اجتماعی توییتر :

ببینید در دنیا چه خبر است ؟! در جریان امور مهم و ریز دنیا قرار بگیرید . ببینید افراد مهم دنیا چه میگویند چه کار میکنند ؟

 

بازاریابی به روش توییتر - تبلیغ نویسی آرادین

 

متن بالا شعار توییتر است . این شعار یکی از کاربردهای دانش تبلیغ نویسی را نشان میدهد . یکی از روش های تبلیغ نویسی استفاده از غریزه جستجوگری در انسان می باشد .

 صاحب شبکه اجتماعی بعد از مدتی متوجه شد که باید بر اساس غرایز و احساسات انسانی بازاریابی کند بنابراین با استفاده از دانش تبلیغ نویسی و عملکرد روانشناختی مغز انسان  شرایطی را ایجاد کرده که اخبار جهت‌گیری سیاسی ، فرهنگی  ، اقتصادی و ورزشی رهبران دنیا به شما  برسد و شما هم همراه آنها شوید و قدم به قدم با آنها پیش بروید .

اما چطور اینکار را کرده است در حالی که یک برنامه ساده ذخیره و نمایش متن است . و هر برنامه نویسی با حداقل دانش برنامه نویسی میتواند آن را بنویسد اما نمیتواند شبکه‌ای مانند توییتر  را به جهان معرفی کند ! چرا؟

دقت کن طعمه اولیه نظر چند سیاستمدار ، هنرمند ،اقتصاددان و یا ورزشکار  معروف است که به اطلاع افراد از طریق گوشی تلفن همراه میرسد .  بعد از مدتی علاقمندان را پیدا میکنند یعنی کسانی که بطور مداوم به شبکه سر میزنند تا از اخبار با خبر شوند. و حال نوبت بیرون کشید ماهی و انداختن آن در قایق است . ماهی همان دنبال کننده  پرو پاقرص توییتر هست و قایق هم محیط توییتر است  .

خب احتمالا میخواهی بدانی که چطور این تکنیک پیاده سازی میشود در ادامه خواهم گفت .

 

تکنیک قلاب دقیقا چکار میکند ؟

در این تکنیک با قرار دادن طعمه علاقمندان را جذب میکنند و بعد برای مدتی با آنها همراه میشوند چیزهایی که مشتری دوست دارد  را دوست میدارند آنها را نمایش میدهند و بعد او را به اقدامی دعوت میکنند . از او میخواهند در محیطی که به آن علاقمند شده کاری کند . و به این ترتیب یک عادت را برای مشتری خود میسازند . دقیقا همان مرحله که ماهی به ظاهر خسته شده است در واقع ماهی بیشتر از  اینکه خسته شده باشد به قلاب عادت کرده پس آرام میگیرد .

تفاوت تکنیک قلاب با داستان ماهیگیر :

در ماهیگیری داستان ما ، ماهی صید میشود و داستان صید تمام میشود و از طرف دیگر روز بعد صیدی جدید با ماهی جدید شروع میشود .

ولی در فرآیند برندسازی ،عادت ساختن برای مخاطب ، اصل مهم است نه فروش .

اگر به رفتار خرید خودمان هم نگاه کنیم میبینیم در هنگام خرید علاوه بر قیمت، به حسی که نسبت به محیط ، لوگو ، رفتار فروشنده و ... نیز توجه میکنیم هرچه بیشتر از یک برند استفاده کنیم و از محصولش راضی باشیم بیشتر از او خرید میکنیم .

حتی در هنگام خرید همان برند زودتر از همه به یادمان می‌آید . مغز ما در مقابل نام آشنای یک برند کمتر میترسد و کمتر مقاومت میکند . و ما راحتتر میتوانیم تصمیم به خرید خود را اجرا کنیم .

زمانی که محصولی را خریدیم استفاده کردیم مشکلی از ما حل شد و یا اینکه لذتی را حس کردیم دوباره به سراغ برند همان محصول میرویم . اگر این محصول حس رشد و ترقی را هم به ما بدهد این ارتباط قوی تر میشود .

چون پیشرفت کردن باعث افزایش هورمون لذت میشود و ما شادتر خواهیم بود کیفیت زندگی ما بهتر میشود و برای ادامه دار شدن آن سعی میکنیم که این ارتباط را نگهداریم .

بعد از مدتی، استفاده از محصولات آن برند خاص ، جزء عادتمان میشود .

مخاطب ما هم مانند ما انسان است که همیشه در حال رشد است . رشد کردن به او آرامش روان و احساس لذت میدهد . پس باید این احساس رشد را مدام به او هدیه دهیم تا او هم مشتری ما بماند .

یعنی باید در یک داستان برد - برد بازی کنیم .

مخاطب را نه فقط با یک طعمه کوچک و بی ارزش  بلکه باید با جرعه ای  از نوشیدنی گوارا جذبش کنی تا حالش خوب شود تشنگیش تا حدی برطرف گردد  در این هنگام است که مخاطب حاضر به تشکر و خرید از ماست .

بنابراین تکنیک قلاب را باید بطور مداوم و همیشگی اجرا کنیم در اینصورت خواهد بود که میتوانیم برند و فروشمان را ضمانت کنیم .

حالا اگر میخواهی این تکنیک را برای فروش محثول خودت استفاده کنی باید قدم اول را برداری .

قدم اول یعنی ارتباط سودمند با مخاطب .

 چطور با مخاطب ارتباط سودمند برقرار کنیم ؟

خب برقراری ارتباط با مخاطب  (یعنی اولین مرحله تکنیک قلاب در بازاریابی ) روش های مختلفی دارد که یکی از روشها برای برقراری این ارتباط ، تولیدمحتوای مورد علاقه مخاطب محصول است .

از چه روشی میتوانیم بفهمیم که مخاطب محصول ما به چه چیزی بیشتر علاقمند است  ؟

در این مقاله 2 راه حل برای فهمیدن علاقه مخاطب را بیان میکنم .

2 راه حل برای فهمیدن علاقه مخاطب :

  1. جستجو در گوگل : با کلمه کلیدی محصول خودت در گوگل جستجو کن و ببین که چه مقاله هایی نوشته شده و نظرات افراد در مقالات را بخوان تا  علاقمندی آنها و پرسش هایشان را بفهمی .سعی کن کلمه کلیدی را با " چرا ، چطور ، چگونه " و سئوالی جستجو کنی در اینصورت خود گوگل پربازدیدترین ها را برای تو لیست میکند .
  2. به تعداد بازدید مقاله های داخل سایت خودت رجوع کن و ببین در یک محدوده زمانی کدام مقالات بیشترین بازدید را داشته است هرکدام که بیشترین بازدید را داشت یعنی نیاز مخاطب در آن قسمت بیشتر است و  راه حل آن میتواند یک راه ارتباط بین تو و مخاطب ایجاد کند .

 

محتوا را تولید کن و به اشتراک بگذار. بطور خصوصی برای مخاطب بفرست و از او دعوت کن که برای حل مشکلش ، محصول تو را نیز بررسی کند .

 با ادامه دار شدن ارتباط از طریق محتوای مورد علاقه مخاطب میتوانی مرحله به مرحله جلو بروی و در نهایت  به همان نتیجه برد – برد بیان شده در این مقاله برسی .

یادت باشد با عمل کردن به آموخته ها میتوانی به موفقیت برسی . پس از همین الان شروع کن .

 

 

فروش و بازاریابی بیشتر از آنکه به  روحیه و استعداد نیاز داشته باشد نیاز به دانش تبلیغ نویسی دارد.  کمک میکنم با استفاده از جدیدترین روش های تبلیغ نویسی هم فروشتان بیشتر شود و هم بتوانید قدم به قدم با فروش محصولتان ، برند خودتان را نیز بسازید و ماندگار کنید .
نظرهای شما

دوست من ، نظر خودت را برایمان ارسال کن