0
Style Switcher
 • 1
 • 2
 • 3

چطور کلمات جذاب را در تبلیغ نویسی همانند یک سینی غذای دلچسب، کنار هم بنویسیم؟ ﺳﻪشنبه, 15 بهمن 1398 , 0 نظر

 

آیا تا به حال غذای خوشمزه ای را خورده ای  که  طعمش هنوز  زیر دندانت باشد ؟

 بنظرت چه چیز ی در غذا وجود داشت که باعث  این احساس لذت ماندگار شد؟

 • برنج ایرانی  با عطر خاصش
 • کره کرمانشاهی
 • گوشت گوسفندی تازه
 • سبزیجات کنار غذا و سالاد فصلش
 • دوغ ترش و شیرین و یا نوشابه خنک همراه غذا
 • سس ها و ترشی های معروف عمه لیلا که  با غذا سرو شده

کدامشان ؟

شاید یکی از موارد بالا برایت دلپذیرتر بود. ولی اگر  بخواهی باز هم چنان لذتی را تجربه کنی دوباره باید تمام آنها را کنار هم داشته باشی . چرا ؟

چون هر کدام مکمل دیگری است . همه آنها در یک سینی جمع شدند تصویری زیبا ساخته اند و  طعمی خوشمزه را به تو هدیه دادند .

در تبلیغ نویسی هم مجموعه ای از عوامل کنار هم جمع میشوند تا متنی اثرگذار و زیبا نوشته شود متنی که تا مدتها در ذهن تو و یا هر خواننده دیگر بماند . در چنین متنی شاید همه کلمات را  نتوانی حفظ کنی  اما  هم‌آهنگی کلمات و مفهوم اصلی آن، چنان در مغزت مینشیند که به دفعات زیادی درباره  آن سخن میگویی خواه آگاهانه و یا ناخود اگاه.

مانند سخنان عاشقی که مفهومش سالها در ذهن معشوق میماند .

ولی اشتباه نکن منظور ، متن ها و عبارت های احساسی نیست شاید در مواردی هم از احساسات انسانی استفاده شود اما مهم است که مغز ما با آن کلمات ، احساس راحتی کند و با خواندن هر جمله اشتیاقش برای خواندن  جمله بعدی بیشتر شود .

حالا  میخواهی بدانی  چگونه متنی بنویسیم که  تاثیرگذار باشد و افراد زیادی آن را بخوانند و پخش کنند ؟

در ادامه خواهم گفت اگر دوست داشتی تا پایان مقاله همراه ما باش .

مراحل نوشتن متن تبلیغ نویسی شده :

 1. تعیین هدف در پیام تبلیغاتی :

اگر میخواهیم متن تبلیغ نویسی شده ما تاثیرگذار  باشد باید پیام تبلیغاتی خودمان را بطور نامحسوس در  آن قرار دهیم .

بعنوان مثال : اگر یک باشگاه بدنسازی داری و میخواهی تبلغی برای آن بنویسی اشاره مستقیم به باشگاه و ساعتهای کاری آن نمیتواند مشتریان زیادی برایت بیاورد .

 " باشگاه بدنسازی  من و تو 

آقایان  روزهای زوج – بانوان روزهای فرد  "

این نوع تبلیغ اگر در سطح گسترده پخش شود موثر است ولی بودجه بالاتری را میطلبد یعنی به جای 1000 بروشور باید 10000 بروشور چاپ و در منطقه بخش کنی . با حروف درشت بنویس و بر روی دیوارهای تبلیغاتی نصب کنی . مگر اینکه در منطقه شما باشگاه بدنسازی دیگری وجود نداشته باشد !!!

حالا تصور کن که چنین تبلیغی بنویسی :

" آقایان در مدت 3 ماه چربیهای شکم را به  عضلات 6 تکه تبدیل کنید .  مربی حرفه ای بدنسازی ، آقای سیکس پک برنامه شخصی و منحصر به فرد  شما را تنظیم میکند  . برنامه ماه اول را بطور رایگان دریافت کنید ."

حالا بنظرت کدام بهتر است ؟ البته شاید این تبلیغ اغراق آمیز باشد ولی اگر بتوانی به این وعده عمل کنی . تبلیغات دهان به دهان را نیز بدست میآوری .

در این روش  تبلغ نویسی ،یک هدف را به مخاطب نشان میدهی. این هدف آرزوی مخاطب است  .

برای اینکه بتوانی آرزوی مخاطب را تشخیص دهید باید به مخاطب هدفت توجه کنی .

در همین نمونه ، برای  پسرها ی نوجوان بعنوان مخاطب هدف باشگاه،داشتن اندام ورزشکاری و شکم 6 تکه آرزو است و نوعی قدرت نمایی محسوب میشود با رسیدن به این آرزو احساس غرور میکنند . پس با عنوانی  رویایی آنها را جذب میکنیم .

خب حالا یک سوال پیش می آید و اینکه همه باشگاه ها این ادعا را میکنند به چه دلیل باید حرف تو را قبول کنیم  ؟

پاسخ به این سئوال بسیار مهم است زیرا  مغز انسان در مقابل ادعاهای بزرگ میترسد و مقاومت میکند  .

خوشبختانه برای حل این مشکل ، دانش بازاریابی عصبی راه حل هایی به ما میدهد .

یکی از راه حل ها  این است که  در ابتدا بخشی از  خدمات  را بطور رایگان به مخاطب بدهی  .  و هرچه این نوع خدمت از نظر مشتری ارزش بیشتری داشته باشد تعداد مشتریان بالقوه هم بیشتر میشود .

یکی از اصول تبلیغ نویسی هم همین است یعنی در متن تبلیغ نویسی شده باید یک قول شگفت انگیز بدهی و آن را ثابت کنی .

در مثال متن تبلیغاتی "باشگاه بدنسازی من و تو " نوشتن برنامه بدنسازی شخصی شده قول شگفت انگیز محسوب میشود و  ارائه برنامه ماه اول بدون ثبت نام و پرداخت هزینه ، همان خدمات متفاوت و رایگان است .

البته این نمونه تبلیغ نویسی شده، فرضی است و شاید هم باید تعداد ماه و نوع برنامه شخصی  تغییر کند . اینکه چه هدف و  چه خدمات منحصر به فردی، باید در متن نوشته شود تبلیغ نویس در زمان تحقیقات اولیه و سئوالات زیادی که از شما میپرسد  ، بدست می آورد .

2.مفهوم پیام تبلیغاتی را ساده و روان بنویسیم .

ساده نویسی یعنی اینکه از کلمات تخصصی کمتر استفاده کنیم و به جای آنها کلمات پرکاربرد و گفتاری بکارببریم.مخصوصا برای تبلیغ نویسی صفحات محصول در وب. چون حتی افراد تحصیل کرده حرفهای ساده را بیشتر میخوانند .

 

ممکن است سوال کنی که در متن تبلیغاتی خدمات تخصصی علمی نمیتوان ساده نوشت ؟ !

در همان متن ها هم اگر به جای استفاده از کلمات تخصصی سخت، معنی آنها را بگویی و یا اینکه بعد از نوشتن این نوع کلمات مفهوم آن را نیز بیان کنی متن تو با استقبال بیشتری روبرو میشود .

قبول نداری ؟ پس به این سئوال من جواب بده :

اگر جزء ء متخصص ها هستی در هفته چند مقاله علمی از استادهای خودت را میخوانی ؟ یا چند کتاب تخصصی غیر درسی را در طول یک فصل تمام میکنی ؟

اصلا محتواهای یک سایت نشریه علمی را تا به حال با دقت خوانده‌ای و یا واردسایت نشریه شده‌ای ؟ اگر اینطور است تا چه مدت اطلاعات آن در ذهنت مانده است .

پاسخ این سئوال ها را به خودت واگذار میکنم . فقط با خودت صادق باش !

باید بدانی که ساده نویسی به معنی محتوای بی ارزش نوشتن نیست بلکه به معنی نوشتن کلمات فعال است برای اینکار کافی است به نکات زیر دقت کنی :

 • تا حد امکان از فعل  مجهول استفاده نکن
 • کلمات گفتار ی که در بین مردم مخصوصا مخاطب هدفت بیشتر استفاده میشود در متن بنویس .
 • به املا کلمات دقت کن.

 

اگر تمام این موارد را کنار هم بگذاری میتوانی یک متن تبلیغ نویسی شده اثرگذار بنویسی .

 

فروش و بازاریابی بیشتر از آنکه به  روحیه و استعداد نیاز داشته باشد نیاز به دانش تبلیغ نویسی دارد.  کمک میکنم با استفاده از جدیدترین روش های تبلیغ نویسی هم فروشتان بیشتر شود و هم بتوانید قدم به قدم با فروش محصولتان ، برند خودتان را نیز بسازید و ماندگار کنید .


معمای ثروت تنها کلید موفقیت !؟

معمای ثروت ، یک معمای بسیار ساده است ولی جالب اینکه تقریبا 97 درصد افراد به آن پاسخ اشتباه میدهند و اگر بتوانی آن را حل کنی راه حل ثروتمند شدن را میاموزی قبل از اینکه به معمای ثروت بپردازم از تو دوست عزیز میخواهم که به سئوالات زیر و ماجرای بعد از آن توجه کن. ...نظرهای شما

دوست من ، نظر خودت را برایمان ارسال کن